10-04-2024


Jak vybrat vhodného fotografa

Na fotografovi nešetřete

Tohle je mantra všech fotografů...asi jste už milionkrát četli, že svatební album bude jedinou památkou na váš velký den, jak si ho budou prohlížet děti, vnoučata, pravnoučata a dokonce pra pra pravnoučata. Ještě vícekrát jste četli o technice, zkušenostech a úhlech, světle a kompozici... ale pravý důvod, proč nešetřit na fotografovi je ten, že nechcete, aby zrovna v den vaší svatby, onemocněl jeho kolega z kanceláře a on musel vzít jeho směnu. Svatební fotograf by měl být "zaměstnán" jako svatební fotograf, neměl by pracovat jako skladník, údržbář ani prodavačka.


Jak dlouho budu čekat na fotky

Tohle je pro snoubence důležité kritérium...budu čekat měsíc, týden, den nebo dostanu fotky hned...

Nikdy jsem nevěřil fotografům, že "upraví" fotky do týdne, až jsem poznal jednoho, který to dokázal dokonce ještě ten den. Nebyl to kouzelník...fotky podle toho vypadaly, ale na jeho obranu, nevypadaly by o nic líp, ani kdyby je upravoval rok. Prosím vás, nevybírejte podle rychlé doby dodání, počkejte si, těšte se a dočkejte se. Každý, kdo dělá svoji práci kvalitně, ji musí dát čas a trvá mu to.


O fotografovi byste neměli vědět

Musí být u všeho, sledovat dění, zaznamenat každý okamžik, nesmí ho narušit, měl by pracovat tak, abyste o něm nevěděli. Jako by tam nebyl...pokud splňuje všechny body, tak tam prostě není. Ano, ten pravý fotograf nenarušuje důležité chvíle, nearanžuje, ale opravdu ho vidíte a víte o něm. Já všem říkám, že když jdou na důležitou událost (krájení dortu, házení kytky...), mají se podívat, jestli mě vidí a když né, tak čekat.


Jak poznat toho pravého fotografa

Fotograf vyslechne vaše přání, požadavky a představy, bude se usmívat a kývat... ale ten pravý fotograf vám řekne, že jste to vymysleli moc hezky, ale úplně špatně. Ano, je to vaše svatba, vy to platíte...ale je to (většinou) vaše první svatba, jeho asi stá a ví, jak to probíhá. Prozradí vám svatební triky, vysvětlí, že plno věcí stejně nestihnete a nakonec ani nebudete chtít. Není důležité mít všechno, ale mít to důležité.


Jediná správná rada

Díky, že jste dočetli až sem. Kdo přeskočil, o nic nepřišel a to nejdůležitější se dozví až teď.


Sejděte se s fotografem v kavárně, dejte si kafe a pokecejte. Pokud si rozumíte a je vám společně příjemně, je to ten pravý fotograf pro váš svatební den. Pokud si do kafe hodí tři kostky cukru, utečte :-)